Slovenský premiér Fico protlačil přes parlament zákon, že pokud se vyhlásí „mimořádná situace (60 dnů)„, lékař musí nadále chodit do práce, i když mu skončila výpověď z pracovního poměru. Viz spousta článků, např. jeden ZDE. A výjimečnou situaci je možné prodlužovat, asi do nekonečna. Na Slovensku totiž dalo 3 000 lékařů výpověď kvůli špatnému mzdovému ohodnocení své práce. A lékaři vydrží bez práce daleko déle než pacienti bez lékaře.
Na Slovensku má být asi 5 000 lékařů. Zajímavé, u nás je přes 40 000 lékařů, tedy jich máme na počet obyvatel 4× více?
Ještě tam chybí, že pokud pracuje slovenský lékař v cizině, že se musí ihned vrátit a „zachraňovat slovenské zdravotnictví. Pokud lékař bude nemocen či dá výpověď kvůli svému zdravotnímu stavu, budou určeni „státní revizní lékaři“, kteří jediní budou moci dát neschopenku.
Češi přes léty létali na víkendové služby do Velké Británie „zachraňovat britské zdravotnictví“. Vyplatilo se jim to finančně.
Pokud by se to českým lékařům vyplatilo, klidně zajedou na víkend na Slovensko, po dálnici či vlakem to není zase tak složité. Bylo by to možná i vhodné pro ženy-muže na rodičovské dovolené. Proč to Slovensko českým (slovenským – pracujících v Česku) lékařům nenavrhne? Asi nemá peníze… A kde ty peníze jsou?
A z mé diskuze k článku výše:
Předpokládám, že mají platný Zákoník práce. Vyhlášením mimořádné situace přestává platit Zákoník práce? Tedy se může nařídit třeba non-stop přesčasová práce? Bude možné stíhat lékaře, když v rámci mimořádné situace ve špatném psychickém stavu nezvládne zdravotní péči, operaci, a poškodí pacienta? Může odmítnou provést operaci, když ví, že na to kvůli mimořádné situaci fyzicky a psychicky nemá?
Leave a Reply