Když Češi „jásali“, jak jim rostou platy, upozorňoval jsem, že platy rostou i zedníkům a tím se zdraží bydlení. Ano, ceny nemovitostí letí nahoru, že si je většina lidí nemůže koupit. Koupí se jedině zahraniční investor a Češi platí vysoké nájmy, někde bydlet musí. A již nad platem nejásají a spíše počítají, zda s ním do další výplaty vyžijí.
Před rokem 1989 bydlely v bytě 3 generace, ano šílené. Ale šílené jsou nyní stavěné velké bungalovy, kde se lidé za celý den málem nepotkají. U nás jsou řadovky o šířce 6,5 metrů, to opravdu nestačí pro 1 rodinu? A co levné dřevostavby známé z USA? Lidé si budou muset zvyknout na menší byty, na společné bydlení, kde se sníží náklady, typicky za internet („zbožňuji“ lidi plačící v televizi, že nemají peníze, ale platí si drahý internet, mobil, digitální televizi).
Pohlreich v článku říká, že cena menu v restauraci 170 Kč je nízká, že pivo stojí stojí 60 Kč a oběd stojí přibližně 3× tolik, ale práce je v něm daleko více. Pro mě vařit v restauracích nemusí, koupím si polévku v sáčku a kedlubnu s chlebem, utrácet takové sumy v restauracích a ještě mařit čas čekáním, na to nemám peníze ani čas.
Prostě máme tu na trhu zboží „jídlo v restauraci“, na které nemáme, tedy se budou restaurace rušit a vrátí se bufety „s drštkovou“ (která mi chutná) a kde to „odsýpá“ a které vedou různí Asiati. V Česku trpí nadváhou snad každý druhý. Tak proč se přecpávat, „větší jídlo“ stačí 1× denně, sníží s obezita, budeme zdravější a sníží se výdaje na zdravotní péči.
Vláda řeší, že lidé kvůli drahým nebudou moci „chodit po bytu ve slipech či kalhotkách“, ale že budou muset nosit teplé tepláky a svetr. Proč vytápět v rodinném domě chodby, stačí přece vytápět místnosti a proč je vytápět na vysokou teplotu?
(Navštíveno 4×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply