V hodinách v rozvaděči často svítí 2 tarify, denní a noční proud. je úplně běžné, že stykač v rozvaděči zapne akumulační kamna, pračku, sušičku při nočním proudu. Asi jednou za 3 měsíce přijde informace o změně času tarifů. Zatím v malém se montují elektroměry pro dálkový odečet.
Máme spoustu nabídek na inteligentní domácnost, kdy se naprogramuje spousta zařízení, dokonce i přes internet, tzv. internet věcí.
V současné době někteří dodavatelé uplatňují spotové ceny elektřiny kopírující burzu, prý se ceny mění i několikrát za den. Jaký je problém, že dodavatel bude vysílat cenu do rozvaděče a spotřebitel si nastaví odběr tak, aby elektřinu odebíral pole ceny, kterou si může dovolit.
Někdy to vidíme u čerpací stanice, někdo čerpá palivo, sleduje přibývající cenu a v ruce žmoulá bankovku. Obávám se, že někdo chápe odběr elektřiny jako základní lidské právo a ceny začne řešit, až když mu hrozí odpojení.
, aby natankopval podle nenačefrpal a
U počítačů máme možnost provozu na baterie, baterie jsou buď v externí UPS nebo v notebook. Na UPS jde připojit spousta věcí, světla, televize. Mrazák by měl vydržet mrazit prý až 3 dny bez elektřiny. Když lednička nebude 2 hodiny mrazit, nic v ní nerozmrzne, tedy pokud někdo nechápe ledničku jako „televizi“ a stále se do ní chodí dívat, co by snědl.
Šlo by také mít vlastní rozvaděč, který by programoval podle zaslaných cenových tarifů třeba i přímo přes intrent. Tak kde jsou ty ty „inteligentní“ rozvaděče, kde je internet věcí, nebo se o tom stále jen mluví a výsledek nic?
Leave a Reply