Odbarvená blondýnka z MMR chce navrhnout zákon o sociálním bydlení.
Sociálním bytům jsem se věnoval v roce 2014 v blogu na iDnes.
Komunisté to řešili jednoduše, městské byty rozdělili a nájemníci měli společný záchod a koupelna. Osobně jsme v takovém bytu bydlel.
A do soukromých bytů nacpali majitelům násilně další nájemníky, pamatuji, jak se exkolega tísnil v přízemí svého domu v kuchyni a obyváku se svou početnou rodinou, pokoje v patře byly obsazeny manžely nájemníky. Nájem od nich dostával symbolický. A chodil „brečet“ pravidelně na „byťák“, ale manželé nájemníci vše odmítali, v patře rodinného domu v klidné čtvrti se jim líbilo.
Místní nemocnice měla – má ubytovnu, byl to vždy pokoj či 2 pokoje s místností, kde byl sprchový kout a záchod. Kuchyň s s vlastní skříňkou, prádelna s pračkou, obyvák s televizí byly společné. A příjemný správce. Jako startovací byt to bylo pro nás ideální.
Jaké budou ty sociální byty? Pokud důchodce nemá na nájem, může byt nějak rozdělit a vzít si nájemníka. Typicky vdova po úmrtí manžela, která již ze svého příjmu nemá možnost byt hradit. Tím i připojení na internet vyjde na polovinu.
Kdysi se stavěly byty, domy svépomocí v rámci stavebních družstev. Lidé pracovali zadarmo na tom, že jednou přijdou v družstvu na řadu a postavený byt jim bude přidělen. Pokud bude město sociální byty stavět, opravovat, bude moci požadovat práci budoucích nájemníků na bytech? Třeba i tím, že tím si odpracují budoucí nájem na určitý čas? 1 měsíc práce = 1 nájemné.
Bytů je dost. Když nějaká obec nemá sociální byt, může si ho půjčit u jiné obce. Proč by si Praha nemohla půjčit byt v Ústí nad Labem. Vlak dojede z Ústí nad Labem do Prahy za 68 minut, lidé jezdí do práce i déle. Zubaře také není povinna zajistit VZP v každé obci.
Leave a Reply