V médiích se připomnělo, že v Číně a Rusku fungují zákony jinak, že stát si vynucuje přístupy do počítačových sítí.
Před časem, médii proběhlo, že Čína chce od Google zdrojová data jejich systému, aby mohla Čína upravovat výsledky hledání, Google tehdy zdrojová data uhájil, ale výsledky hledání v Číně upravuje podle přání čínské vlády. Tedy žádná „lidská práva“, žádné „náměstí Nebeského klidu“, žádný „medvídek Pú.
Rusko má využívat antivirový software Kaspersky na nelegální prohlížení počítačů.
Čína má přes hardware a software firmy Huawei (to je ta firma, co jí dělal reklamu Jágr) nelegálně získávat informace a vliv na systémy, včetně strategických systémů. A aby získala firma zakázky, Čínský stát jí výrobky údajně dotuje. A kde bere pořád Čína peníze na to možné dotování ? Třeba nažene muslimy do koncentráků a nutí je tam zadarmo pracovat, viz třeba zde.
Logika praví, ať je to pravda či ne, trh nabízí řadu možností, tyto podezřelé firmy by měly komerční organizace ignorovat, proč by riskovaly?
A stát? Pokud VZP používá něco od Huawei a někdy v budoucnu přijde o data, jak by poškozené odškodnila? Každému milion? Premiér rozumně navrhl, aby se státní úředníci Huawei zbavili. Ale hodně jich má být v prezidentské kanceláři? Dovedete si představit, jak si prezident Zeman slabikuje tajnou zprávu a ta je mikrofonem v jeho Huawei nahrávána a odesílána do čínského cloudu?
Huawei a Kaspersky jsou riziko. Proč riskovat?
e
Leave a Reply