Čtu, za co dostal Nobelovu cenu americký ekonom Richar H. Thaler. A musím se usmívat, jako jsou ti vědci odtržení od reality. Nobelova cena je tak za „obyčejný selský“ rozum.
Lidé se soustředí na přímý dopad a ne na celkový efekt. Ano, lidé chtějí vidět výsledky a svůj vyřešený problém, než řešit něco složitého a do budoucna. Tedy neřeší stáří, kterého se nemusí dožít, když musí řešit současné problémy.
Spotřebitelé prý ovlivňují cenu, když je velký zájem a neovlivňují cenu, když stoupají náklady. Samozřejmě, když je velký zájem, cena stoupá, když je malý zájem, cena klesá. Tedy se mění marže obchodníků, to snad ví každý. A když stoupají náklady, tak cena stoupá, i když je malý zájem. A asi vědci neví, že když náklady vstoupí do takové výše, že zájem o zboží přestane, tak se zboží přestane vyrábět.
Ekonomická rozhodnutí jsou lidská. Samozřejmě, pokud by někdo bral v úvahu jen teorii a vzorečky, tak vy mu vyšly nesmysly, vždy je potřeba za ekonomii vidět lidi.
Tedy Nobelova cena je asi za to, že to někdo sepsal, pak ten selský rozum ověřil průzkumy, grafy a vzorečky. A dospěl k tomu, co většina lidí dávno ví. Docela by mě zajímalo, kolik tato zjištění stála daňové poplatníky.
(Navštíveno 45×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply