Ředitelé nemocnic znervózněli. VZP se začala ředitelů nemocnic ptát, proč jim účtují vyšší ceny za přístroje a léky, když nemocnice platí dodavatelům nižší částky. Je to letitá praxe a ředitelé tvrdí, že jsou ceny obvyklé a že oni umí vyjednat slevy. Ale proč tedy neúčtují tu cenu s údajnou slevou VZP? Letitá praxe je, že ušetřené peníze jdou jinam a díky tomu se nemocnice udrží v černých číslech, zdravotnictví je trvale finančně podhodnoceno.
Jenže kdo určuje obvyklou cenu? Je to cena typu Mountfield, který má vyhlášené jakési virtuální ceny, za které se nikdy neprodávalo a neprodává? Obvyklá cena u Mountfield je (myslím) 60 % z té virtuální ceny.
Tedy se při nákupech lékařského vybavení používá obdobná cenová strategie? Firmy vyhlásí jakési virtuální vysoké ceny, ty nahlásí nemocnice VZP a pak se obchoduje při daleko nižších obvyklých cenách? Máme za to ředitele kritizovat, když většina lidí či jejich blízkých jsou pacienti nemocnic a tato obchodní politika umožnila jejich lepší lékařské ošetření? Pamatujete, jak se před rokem 19879 sušily injekční stříkačky na topení po sterilizaci? Jak se léčil infarkt klidem na lůžku, dnes se vozí pacienti vrtulníkem do krajské nemocnice a statisíce pak jen lítají?
Jenže jsou tu zákony, které se nám nemusí líbit a ty platí. A jde o veřejné peníze daňových poplatníků, zdravotní pojištění je daň, z daní jsou i různé dotace do nemocnic bez ohledu na to, kdo je provozuje, zda stát či kraje. A daňová zátěž by se měla snižovat, v současné době stát bere asi 50 % z našich příjmů.
Očekávám rezignaci některých ředitelů. Ti starší ředitelé se bát tolik nemusí, než dojde po více než 10 letech k vyhlášení právoplatného rozsudku, budou již podléhat jiné pravdě.
(Navštíveno 18×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply