Částečně volně podle Epocha 26/2015.
Křesťanská církev
Již od 4. století př.n.l zakazovala církev oslavu slunovratu, v římské republice se oslavám říkalo saturnálie. Řekové slavili zrození boha slunce Hélia, den se začal prodlužovat. Církev dokonce nechával upalovat ty, co slunovrat slavili. Nakonec to ve 4. století církev vzdala a posunula datum narození Ježíše z konce září (viz také termín voleb v USA) na dobu slunovratu, čímž pohanské svátky nepřímo převzala.
Angličtí puritáni
Angličtí puritáni v čele Oliverem Cromwellem zakázali v roce 1647 vydáním parlamentních zákonů slavit křesťanské vánoce jako formu odporu proti katolické církvi, odpor skončil 1660, kdy se tradiční křesťanské vánoce vrátily.
Němečtí nacisté
Němečtí nacisté zakázali vánoce jako křesťansko-židovskou ideologii. Nacisté se s oslavami vrátili v podstatě k době pohanské, vánoce změnili ve svátek padlých a zapálené svíčky byly vzpomínka na padlé. Změnili se i symboly, Mikuláš v bílého koně.
Komunisté
Komunisté v Československu od roku 1948 zakazovali křesťanský symbol vánoc a měnili ho v ruský symbol dědy Mráze. Po pádu komunismu se do Československa vrátil Ježíšek jako symbol Ježíšek jako symbol vánoc.
Islamisté
Islamisté žijící v současné době v EU protestují proti oslavám vánoc, které jsou v nějakém rozporu s islámem. Islám ale vyšel z křesťanství a přebrat na počátku i jeho osobnosti včetně osoby Ježíška.. Někde islamisté protestují tak, že úřady raději vánoční výzdobu zruší, někde islamisté násilně likvidují vánoční výzdobu.
Keltové slaví nadále slunovrat
V posledních letech se čím dále víc lidí ztotožňuje se svými předky, Kelty, či se ke keltským oslavám přidávají. Zda jsou lidé potomky Keltů se dá zjistit podle testu DNA. Keltové žili také na našem území, pásmo keltského osídlení se táhne až do Velké Británie. Keltové tak slaví slunovrat přibližně více než 2,5 tisíc let, tedy od doby, kdy křesťanská církev, angličtí puritáni, nacisté, komunisté, islamisté ještě ani neexistovali.
Leave a Reply