Prospěla intervence koruny? Ne, jak se do něčeho motá stát, tak je to vždy ke škodě trhu a lidí. Nebo si bankovní rada myslí, že je chytřejší, než všichni ostatní v tonto státě? Ekonomická teorie Laisses Faire propagována Svobodnými jasně odpovídá na otázku, čím politik může prospět podnikáním, tedy „Laissez-nous faire“ = „Nechte nás dělat“.
Současný politik Sobotka se domnívá, že vše zachrání „legislativní smrští“. Lidé žili tisíce let podle desatera a jen hlupák si může myslet, že vydáním zákona se něco ihned změní, že lidé přestanou krát, vraždit a bude na světe ráj? Zákony spíše obtěžují občany státu, musí ty zákony studovat, platit finančnímu úřadu za to, aby jim řekl, co tím zákonem politici chtěli vlastně říci. Sami politici zákonům nerozumění a bylo by komické, kdyby místo na finanční úřad chodili lidé za politiky a chtěli vědět, co jimi schvalovaný zákon znamená.
Intervencí koruny stát poškozoval lidi, zdražil jim dovoz, veškerou elektroniku včetně počítačů na slavnou EET. Stát omezil lidi v cestování, vše v zahraničí bylo pro ně dražší. Tedy pokud se někde nějaké zlepšení našlo, tedy platy někde stouply díky vývozům, tak jim to zvýšení platů okamžitě vzala intervence v dováženém zboží a platbách v zahraniční měně.
Intervence stát zadlužila, tedy se ČNB musí „modlit“, aby peníze, které utratila za nákup zahraniční měny se jí zase vrátily. A vytištěním dalších peněz na intervenci vniká inflace, sice mají lidé více peněz o ty natisknuté, ale reálná hodnota peněz zůstala stejná.
Jinými slovy, kdyby je každé tisícovce vytiskla ČNB navíc další stokorunu a dala to lidem, tak to, co stálo dříve tisícovku, bude stát tisíc a tu stovku. Tedy máte o stovku více, ale cena je také o stovku vyšší.
Bývalo to krásně vidět před rokem 1938, dělníci si stávkou vynutili vyšší mzdy o 10 %, a když se vraceli ze stávky domů, tak viděli, jak obchodníci právě upravují ceny o těch 10 % výše, aby měli peníze na ty vystávkované platy.
Česká Národní banka intervencí poškodila občany České republiky.
Leave a Reply