V médiích se objevila ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Eva Syková, v úterý byl podán návrh na její odvolání. Podle médií jí hrozí i trestní stíhání za její údajnou léčbu kmenovými buňkami, viz třeba Lidovky.cz, za kterou měli pacienti hradit až 150 tisíc.
Sykové má být 71 let. Dovedu si to představit, možná chtěla ještě za svého života s něčím ohromit, tak na to věnovala vše, co jí funkce dovolovala, a jak tvrdí média, i to, co jí funkce ani zákon nedovoloval.
Je to sice něco jiného, než předsedkyně SÚJB Dana Drábová, velmi schopná slečna, která je také ve funkci moc dlouho, viz můj dřívější blog, a je otázka, zda Drábová neměla uhlídat sváry v Dukovanech, kde se bavíme o bezpečnosti jaderné elektrárny, kvůli kterému funguje SÚJB.
Bude zajímavé, jak se k návrhu odvolání Sykové postaví rada ústavu, Syková je totiž její předsedkyní. Zarazilo mě, že v roce 2001 převzala ředitelkou funkci po svém manželovi, silně neobvyklé.
Domnívám se, že ve státních a veřejných vedoucích funkcí, tedy funkcí placených z veřejných peněz = daní, by mělo být i věkové omezení, nejlépe k datu nároku na důchod. Každý vedoucí by si měl k tomu datu vychovat nástupce (ne ale své dítě či jiného blízkého příbuzného, jak to vidíme v totalitních režimech) a netvrdit, že jedině on je ten spasitel, bez kterého to dál nejde. Pokud je potřeba, může po výběrovém řízení pracovat dál jako řadový pracovník na maximálně třetinový úvazek, s tím, že na toto místo se bude každoročně vyhlašovat výběrové řízení.
Akademie dostává z veřejných peněz ročně přibližně 5 miliard. Může si Akademie věd dovolit takovou ostudu s možným trestním stíháním své ředitelky? Co dělala dozorčí rada ústavu za ty roky, kdy se o činnosti ředitelky roky vědělo a bylo na ni již loni upozorňováno i v České televizi, jak sama Syková píše na svém blogu.
Státní funkce placená z veřejných peněz by měla být omezena dobou a věkem.
Leave a Reply