Má smysl uvažovat o čínské medicíně, jejíž nabídka se objevuje i u nás? Můžete se v této „medicíně“ vzdělávat i u nás, dokonce na univerzitě v Hradci Králové.
Odpovědi mohou být jednoduché a upozorňuji, nejdou od lékaře.
1) Pokud vše selže, vyzkoušejte cokoliv dalšího.
2) Chcete se zbavit příznaků nemoci rychle nebo máte spoustu času?
Zdravotní pojišťovny platí českým lékařům minimální čas na 1 pacienta, může to být jen 10 minut. Delší vyšetření, třeba hodina, by tak způsobilo, že by český lékař zkrachoval. Čínská medicína může fungovat pouze tehdy, pokud je pacient pořádně vyšetřen čínským lékařem, tedy vyšetření trvá delší dobu. Otázka je, kdyby ZP platily českým lékařům stejnou dobu, jakých výsledků by pak čeští lékaři dosáhli. České ZP ale ten čas neplatí, tedy čínská medicína může být pouze s úhradou pacienta.
Odeznění příznaků nemoci čínskou medicínou trvá nesrovnatelně déle, než delší dobu. Tím by se prodloužila doba léčení a o to nestojí ani ZP ani sociálka, která hradí nemocenské dávky. A ani pacient, pokud mu nemocniční dávky nepokryjí náklady, které mu běží dále i po dobu jeho nemoci.
Tedy čínská medicína není vhodné pro běžného českého pacienta, ten chce lékařskou službu z pojištění a chce být co nejdříve zdráv.
Podle sinologa Víta Vojty (Reflex 45/2016) i v Číně začínají dávat bohatí a dynamičtí lidé přednost západní léčbě, přinášející okamžitou úlevu (volně citováno).
Leave a Reply