Paretovo pravidlo je ekonomický pojem. Vyplývá například z něho, že 20 % nemocných spotřebuje 80 % všech nákladů na léčbu.
Na vysoké škole před rokem 1989 dokončila studium často tak 1/3 z těch, co začali. Dnes dokončují školu skoro všichni, tedy 2/3 tam nemají co dělat, ale vyhodit je není „politicky“ průchodné, když někdo stanovil, že se má zvýšit počet vysokoškoláků bez ohledu na jejich úroveň. A dokonce někdo stanovil, že i zdravotní sestra má mít vysokou školu. Kdyby se vzaly počty z dřívějšího studia, tak máme třetinu zdravotních sestech a zkrachovalé zdravotnictví.
Pokud hodnotíme nějakou školu, měli bychom jí hodnotit podle té nejlepší třetiny, protože ty zbylé 2/3 jsou na škole drženy pouze „politicky“. A ta třetina po skočení školy bude „vedoucí silou“, tahounem v národním hospodářství (pokud absolventi neodejdou za hranice), ty 2/3 se povezou i nadále, odhadem 1/3 z těch 2/3 skončí na pozicích, které dříve vykonávali maturanti či lidé se základním vzděláním. Princip třetiny platí i na střední a základní školy, tedy 2/3 maturantů má úroveň základní školy.
Pravidlo 1/3 může platit i pro zaměstnance, 1/3 táhne firmu, 2/3 se vezou a firma (nemocnice) je nemůže vyhodit, „nejsou lidi“.
Pravidlo 1/3 může platit i pro média, časopisy, noviny, může platit i pro vydávané knihy, které drží vydavatele, zde by pravidlo 1/3 mohlo být i ekonomické.
Závěr: Pravidlo 1/3. Pokud něco hodnotíte, hodnoťte to podle té nejlepší 1/3, tím vám odpadne to, co tam nepatří, ale z nějakých důvodů je to tam uměle drženo.
(Navštíveno 33×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply