Česká republika (jediný akcionář státní ČEPS, a.s.) investuje 2 miliardy do supertransformátoru, který bude v tušimické rozvodně u Kadaně. Problém je v tom, že díky přebytkům větrného proudu z větrných elektráren na Baltu v Německu, hrozí přetížení České rozvodné soustavy. A přetížením může dojít k poškození naší rozvodné soustavy, prostě něco může shořet, něco vypadnout, nebo se bude muset „jen“ odpojit část rozvodné soustavy. Označuje se to všeobecně jako blackout. Tak se velkému proudu staví do cesty velký a drahý transformátor.
Otázka je, co se stane s tím proudem, až bude transformátor zapojen a zabrání velkému proudu téci k nám? Jak známe z fyziky na základní škole, proud jde vždy cestou nejnižšího odporu, tedy může jít tam, kde na to nebudou připraveni (Německo, Polsko) a může tam dojít k nějakému blackout.
Jak vyplynulo z diskuzí na iDnes.cz, problém zvyšují i Dánové, posílají část proudu ze svých větrných elektráren do Německa a to ho předává dál nám. Jak je vidět, investice do tzv. zelené energie nám vyvolávají další výdaje v miliardách. Přestože na rozdíl od komunistů víme, že větru a dešti neporučíme, tak se zatím nepravidelný vítr moc neřešil. Ten transformátor také neřeší příčinu, ale následky.
Otázka je, co když Německo konečně posílí své sítě, pak by byl ten transformátor zase zbytečný, proud projde přes Německo a pak nám ho pustí zase z jihu? Tak se budou zapojovat další transformátory, tedy budou muset být investovány další miliardy z veřejných peněz = našich daní. A proč se větrné elektrárny na Baltu při přebytku proudu prostě neodpojí? Prý to v Německu nedovoluje zákon… U nás to zákon dovoluje? Nevím…
Řešením mohly být a možná budou přečerpávací elektrárny v našich pohraničních horách. Ty využijí okamžitě přebytečný proud a přečerpají vodu z níže položené nádrže do jiné výše položené. A pokud bude potřeba proud, tak spustit stavidla na turbínu je záležitost spíše minut, u tepelné elektrárny spuštění trvá déle. Pro Pražáky je nejbližší Štěchovická přečerpávací přehrada, máme v Česku jen 4.
Na přečerpání jsou potřeba 2 nádrže. Kde je vzít? Ministerstvo zemědělství naplánovalo (a pak zrušilo) asi 200 přehrad kvůli suchu, plánují se přehrady kvůli snížení riziku povodní. Co tyto plány spojit, tedy stavět přehrady kvůli suchu, povodním a jako přečerpávací. Na rozdíl od Německa, které je spíše rovinaté, máme na stavby přečerpávacích elektráren lepší možnosti.
Ale… Jakmile začnete plánovat nějakou přehradu, okamžitě místní začnou říkat, „ne u mého domu“ a ekologové začnou hledat vzácné broučky. Ale to je na úplně jinou diskuzi.
Leave a Reply