Evropské země s vyššími mzdami mají problém na trhu práce , zaměstnanci ze zemí s obecně nižšími mzdami jsou ochotni pracovat za nižší mzdy. A místní zaměstnanci se bouří, mohou přijít o pracovní místa, kde je mohou nahradit levněji pracující přistěhovalci. Samozřejmě jde jen a jen o zaměstnance, podnikatelů se to netýká, ti si mohou stanovit svou mzdu podle své volby, jen si na ní musí vydělat, což zaměstnance netrápí.
Jak snižují cenu práce Ukrajinci a nás, tak jí snižují Češi v Německu. Odboráři přesvědčují své vlády, že minimální mzda by měla být všude stejná a aby jim cizinci nekazili mzdy. Ale minimální mzda není stejná ani v USA, je federální, státní a místní. USA vznikly před 240 lety, Evropská unie před desetinou této doby, před 23 lety. Jak dlouho bude trvat, než se evropské mzdy srovnají? Pesimisté by řekli, že nikdy, než se mzdy srovnají, tak se Evropská unie rozpadne.
S ochranou svých zaměstnanců začala Francie, řidiči náklaďáků z jiných zemí by měli mít aspoň minimální mzdu francouzských řidičů. U nás je velká poptávka o řidičích náklaďáků. Otázka je, zda poptávka přetrvá, pokud by firmy měli platit řidičům jedoucí na území státu západně od nás stejnou minimální mzdu, jako jí mají místní řidiči.
(Navštíveno 217×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply