Senioři často nemají na nájem. Co s tím? Chápu, že přestěhovat se do jiného a menšího bytu je psychická zátěž. České úsloví říká, že „lepší je vyhořet, než se stěhovat“. Přestěhováním člověk ztrácí sociální kontakty. Znal jsem jednoho pána, co se přestěhoval kvůli své nemohoucnosti do pečovatelského domu a do týdne tam umřel. Přestěhovat se do pečovatelského zařízení senior spíše musí, když je v takovém zdravotním stavu, že potřebuje péči 24 hodin. Sice je to opět psychická zátěž, ale jiná možnost není. Pečovatelská zařízení jsou někdy na dost vysoké úrovni, známá měla pro sebe v domově důchodců něco jako garsonku, v přízemí byla společná jídelna a prádelna. A bylo to dokonce na břehu Lipna, tedy spíše rekreační zařízení než domov důchodců. Ale takové zařízení je již dražší, ale copak rodina nemůže na pobyt seniora doplácet? Řešením není často ani vlastní bydlení v „paneláku“, překvapilo mě, že poplatky bývají často skoro stejné, jako výše nájmů. Ano, bydlení je drahé. Ale můžeme to otočit, zkuste nabídnout někomu bydlení, jaká se vám pak bude zdát výše nájemného?
Kde vzít levnější byty? Levné byty na trhu určitě jsou, ale v jiné lokalitě. Typicky na Ostravsku, Mostecku. Ano, pro někoho nevábná lokalita. Ale já mám třeba přes les komín krematoria, patrně bude psí krematorium ve Zličíně, i krematoria mohu někomu vadit. Vždy se dá najít něco, co může vadit, ale když tam bydlí jiní lidé, tak může senior také. Jsou prý dokonce levné byty v bývalé NDR, levné bydlení je v „chudých“ zemích typu Bulharsko. V Praze se rozvádí každé druhé manželství, kde brát pořád nové levné byty? Chápu, že každý by chtěl bydlet v lepší lokalitě, nejlépe s výhledem na Pražský hrad a Vltavu, a ne do oken protějšího paneláku. Dokonce imigranti v Německu odmítají být ubytování v malých městech či venkovských ubytovnách, chtějí bydlet ve velkých městech typu Mnichov, nechtějí často ani byty, chtějí rodinné domy. Že by řešení pro české seniory, zahodit doklady a imigrovat do Německa? J A co známá česká aféra, kdy imigranti odmítli bydlet v Jihlavě, že by byla Jihlava „nevábná“ lokalita? Když na něco nemám, tak se musím smířit s tím, že to mít nebudu. A sociálním pracovnice mohou seniorům ukázat nabídky realitek či jim pomoci nabídku na levnější bydlení zadat. Důstojné řešení levného bytu tedy je.
Když nejsou malé byty, je tu řešení velký byt rozdělit či jednodušeji společné bydlení ve větším bytě. Pokud někdo nemá na bydlení, musí se uskrovnit. Třeba tím, že pronajme část svého většího bytu. Ve velkých městech nabízeli senioři bydlení studentům, dnes mají někteří studenti „větší peníze“ a tak často nestojím o pronájem pokoje s užíváním společného záchodu, koupelny a kuchyně. Já osobně bydlel 23 let v rozděleném bytu, společná koupelna a záchod, pak několik let na ubytovně, kde byla společná kuchyň, tak to znám. Můžeme chápat, že ve vyšším věku se špatně s někým cizím snášíme. Ale pokud se stanoví jasná pravidla, kdo kdy kde bude, v koupelně, záchodě, kuchyni, kdy se ve společných místnostech jasně rozdělí police a skříně, dají se odstranit různé „třecí plochy“. Důstojné vyřešení levnějšího podnájmu je.
A co mobilhome = mobilní domy, viz třeba obrázky v Google? Ceny mobilních domů jsou od 100 tisíc. Čím se liší od dřevěných domků známých z USA? Můj známý si koupil levný mobilní dům a postavil ho na zahradu. V mobilním domě je to samé, co v bytě, překvapil mě i plynový krb. Stačí si pořídit zahrádku a může tam být mobilních domů i více do kolečka s „návsí“ mezi nimi. Je nedůstojné bydlet v mobilním domě?
Senioři si nemají co stěžovat, mají řadu řešení, jak vyřešit své bydlení.
Leave a Reply