MF Dnes oslovila běžence. Jeden, vzdělanější než ostatní , redaktorovi sdělil, že Česko zná a že by u nás chtěl studovat nějakou fyzioterapii. V životě jsem na žádné fyzioterapii nebyl a pouze tuším, že to nebude něco, o co by byl velký zájem, hlavně u chudších obyvatel. Když pominu, zda běženec má maturitu, z čeho by platil školné? Jsou Češi, co by také rádi studovali na USA univerzitě, nemusí to být přímo Harvard, ale nemají peníze. Takže běženec natahuje ruku, zaplaťte mi vysokou školu, dejte mi peníze, vzdělání nemám.
A co ostatní utečenci, většinou neumí žádný světový či evropský jazyk, jak se domluví s případným zaměstnavatelem? Jak se domluví anglicky se zaměstnavatelem v Česku? Bude muset evropský zaměstnavatel povinně přijímat běžence, jak dnes musí přijímat invalidní zaměstnance? Bude jim muset zaměstnavatel zajistit tlumočníka z arabštiny či z jakých dalších jazyků?
Rodiče vyžadují asistenta pro své děti nezvládající školní docházku v běžné třídě. Budou třeba další asistenti znající arabsky pro děti běženců? Tedy dítě bude mít ve škole 2 asistenty, pro jazyk a pro výuku? A co zbylé děti ve třídě, které budou čekat, až takovým dětem asistenti výuku přeloží?
Co vše budou po nás běženci požadovat? My nemůžeme požadovat nic, nic z toho, co je požadovaného a volného na trhu práce neumí, umí jen to, na co tu máme řadu svých nezaměstnaných. A neumí ani jazyk.
(Navštíveno 35×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply