Jmenování profesorů a docentů by mělo být v rámci vysoké školy. Doktorát je něco jiného, to je odborné vzdělání. A po odchodu z vysoké školy by profesor a docent již titul neměli. Má to tak být na vysokých školách v USA a jak je to v EU, netuším, asi stejné, jako v Česku. A pokud by chtěl profesor či docent zase pracovat na vysoké škole, nebo by titul získal na jiné škole, tak by vědecká rada sama rozhodla, zda mu předchozí titul pro svou školu potvrdí či ne. Pak by se mohlo stát, že vědecká rada Karlovy univerzity nepotvrdí titul z „Dolních Kotěhůlek“.
A kde je problém? Problém je v tom, že každý samozřejmě chce titul nadosmrti a ještě potvrzený prezidentem republiky, aby hop mohl uvádět na zvonku, v telefonním seznamu nebo na navštívenkách.
Ale představte si, že by někdo měl na zvonku generál v záloze? Je fakt, že vojáci odcházející civilu také o svou hodnost nepřicházejí a jsou vedení jako v záloze, ale nikde není napsáno, že po návratu musí dostat původní hodnost. A hodnosti u vojáků se snižují i kvůli reorganizaci.
Zkuste odebrat někomu titul docenta či profesora, když nemá žádnou vědeckou činnost!
A dalším problém je, že akreditační komise chce mít na škole určitý počet docentů a profesorů a ani tak moc nehledí na jejich kvalifikaci, i když se to zlepšuje, akreditační komise chtějí stále častěji vědeckou činnost v oboru, který se na vysoké škole učí a spíše plný úvazek. Jenže to by některé vysoké školy „položilo“, jak se „položila“ UJAK při výuce učitelů.
(Navštíveno 35×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply