Čtu v dnešní MF Dnes. Dřevorubec kácel strom a ten zabil houbaře. Kdo může za smrt? Kácím také stromy, byť ne vysoké. Pila vydává hluk slyšitelný na kilometry daleko. Proto mají dřevorubci sluchátka, tedy nemohou slyšet někoho, kdo jde kolem nic. Ani ho nemusí vidět, má obvykle i štít před očima. Zrovna tak střelba myslivců. Pokud jde o tu střelbu, tak pokud je hodně blízko, tak tam nejdu nebo zakřičím, ona kulka se může odrazit a letět úplně jinam, než byla vystřelena. Obdobně nechodím do blízkosti místa, kde slyším pily. Nějak nechápu, proč houbař tam šel, když dřevorubce jasně viděl a možná i viděl. A hlavně, proč houbař šel do takové blízkosti, skoro ke kácenému stromu? Ano, dělají to starší lidi, kácíte a stojí vám málem za zády a tvrdí, že uhnou, že uhnou před pilou, když uklouznete a „mávnete“ mimo sebe, že uhnou stromu, až bude opadat. A tak trvale opakuji, „nestůjte za mnou, jděte pryč“. Myslím si, že chyba je v houbařovi, který byl asi starší, říkal si, „mám nárok“ jít po cestě, podceňoval nebezpečí. Navíc, můžete ohradit les páskou, když kácíte? Stejně by vám někdo pásku podlezl a tvrdil, že „má nárok“ tam chodit.
Já mám neověřenou teorii. Kočky šíří toxoplazmózu, kterou se mohou nakazit i lidé. Pokud nákaza napadne mozek, mezi jiným jsou postižení méně opatrní. Nakažená myš je méně opatrná a kočka jí snáze chytí. Pokud by to bylo stejné u nakažených lidí, tak takový člověk může snadno žít mimo město na chatě, jako zmíněný houbař. Ale pokud chodí přes frekventovanou ulici, jezdí nějak či s něčím po frekventované ulici, silnici, mohla by se snížená opatrnost projevit u nakažených sebevražebně tragicky, neodhadnou nebezpečí. Byl zmíněný houbař v kontaktu s kočkami? Opravdu mi není jasné, proč někdo jde po cestě a ignoruje kácení stromu kousek od sebe.
Tedy jako soudce bych asi řekl, 80 % vina houbaře, proč ignoroval kácení, o kterém prokazatelně musel vědět, 20 % vina dřevorubce, mohl možná před kácením tak velkého stromu zakřičet, „pozor kácím!“.
(Navštíveno 44×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply