O Fukušimě jsem se již několikrát zmínil (viz nabídka Zadej hledaný text. A Fukušima akurátních a pečlivých Japonců začíná připomínat ukrajinský Černobyl, tedy úplně jiný národ, úplně jiná technologie, stejné problémy. Spíše to ukazuje na to, že ať dělá jadernou elektrárnu kdokoliv, výsledek je vždy stejný, při havárii je velký problém.
V Černobylu postavili velký sarkofág a ten se musí pořád opravovat, elektrárna byla postavená co nejblíže hranic cizího státu, Běloruska (obdobně jako Poláci postavili svou tepelnou elektrárnu Turów ve výběžku do Česka a Německa), u Černobylu je řeka Pripjať, raději se neptáme, co se do ní z Černobylu a pak do Černého moře dostává.
Ve Fukušiomě utíká radiace do Tichého oceánu, tak zvažují zmrazení půdy do hlouby 30 metrů! A kde vezmou energii na to chlazení, které bude muset být na minimálně stovky let? Nebudou tam stavět kvůli tomu další jaderné elektrárny? A to vše se odehrávává v zemích, které mají mnohem větší rozlohu a nižší hustotu obyvatel na km2. Představte si, nebo raději ne, obdobnou havárii ve střední Evropě a třeba vystěhované České Budějovice.
Další na iDNES.cz.
Leave a Reply