Na hloupost se zvýšením minimální mzdy může přijít jen právník nebo stávající kongres ČSSD nebo ten, kdo neumí ani násobit. Můžeme soucítit s těmi, co mají malé příjmy, ale firmy peníze netisknou.
Tedy pro Sobotku: firma má nyní 3 zaměstnance a těm dává 3 × minimální mzdu = 24 000 (a má odvody v asi stejné výši). Když se minimální mzda zvýší na 12 000, tak firma
a) si zřídí tiskárnu na peníze,
b) zvýší ceny svých výrobků a tím získá další peníze nebo
c) propustí jednoho zaměstnance, neboť 12 000 × 2 = opět 24 000.
Správné je za c) a ti zbylí 2 budou makat za 3, protože firma jim sdělí, že dostali přidat a budou po práci ještě více unaveni. Tedy zvýšení minimální mzdy jim pomůže nebo je poškodí?
Jaká je, Sobotko, správná odpověď?A minimální mzda je obecně hloupost. Na trhu proti sobě stojí ten, kdo má peníze a potřebuje něco udělat. Proti němu stojí ten, co peníze nemá a chce si je vydělat. A tak se buď dohodnou, nebo ne. Nařizovat někomu, že musí za něco platit nějakou minimální částku, je nesmysl. A hlavně, stoupne tím cena práce a firma bude nekonkurence schopná proti těm ekonomikám, kde takový nesmysl nemají.
S překvapením jsem zjistil, že minimální mzdy jsou i ve státech USA, samozřejmě v každém jiná a samozřejmě je vždy nižší, než v EU a to je ten velký rozdíl.
U minimální mzdy jsou z trhu práce vyřazeni ti, co nedokáží vytvořit takovou práci, aby za ní mohla být aspoň minimální mzda. Pak jsou na to špatně ti, co nemají tolik peněz, aby mohli vyplácet aspoň minimální mzdu. Tedy hrozí krachy firem. A konkrétně, u nás vám nikdo neposeče trávník, protože cena, kterou byste museli zaplatit, je pro vás vysoká. Jediné řešení je živnostenský list. Jenže pak může jít o „švarc“ systém, další nesmysl, který snad v civilizovaných zemích nemají.
Dobrej článek, plně souhlasím!