Mládež tloustne a škola to má zachránit. Co ještě má za rodiče škola udělat? Nějak se mi tu ztrácí odpovědnost rodičů.
Ve Velké Británii chtěli v roce 2008 úředně poslat děti na léčení. A nyní přišli s tím, že obézní lidé jsou i méně chytří (studie v časopise neurology), s čím se dá souhlasit, copak chytrý člověk si zničí postavu a tím následně i zdraví?
Může mě někdo říci, jak se zaměstnavatel bude dívat na silně otylého mladistvého, pod kterým se bude praskat podlaha (má nosnost 300 kg/m2, tedy otylí se nesmí shlukovat, neměly by na to být cedule o nosnosti, jako jsou na regálech?), praskat židle a nevejde se do uliček? U nás by ale socialisté začali křičet o diskriminaci, ale kdo by uhradil zpevněné židle, podlahu a rozšířil uličky, by již neříkali. A samozřejmě, že otylý je více nemocný a nemocenskou platí zaměstnavatel.
Naštěstí u nás začalo platit pravidlo, že lékař má možnost odmítnout pacienta, který se neléčí, jinými slovy, který i nehubne. Podle toho pravidla by časem mohli otylí „vymřít“, existuje i pojem, „morbidní“ otylost (BMI > 40), což je u mužů při výšce 180 cm 130 kg, u žen při výšce 170 cm 118 kg).
Sportovní svazy bijí u otylých dětí na poplach, ale spíše jim jde o pronájem sportovních zařízení a neuvědomují si, že školy nemají ani na učebnice. Takže by to spadlo na města, která jsou zřizovatele škol.
Navíc, mě nikdy nebavila gymnastika, v atletice jsem byl na špičce třídy. Proč bych měl trávit tělocvik někde v nevětrané tělocvičně, lepší je se proběhnout v krajině a zkuste ošvindlovat běh na třeba 3 km, prostě do cíle dorazit musíte, kdežto kotrmelec ošidit jde. Možná by to mělo být tak, že se děti rozdělí podle BMI a ty otylé by měli tělocvik navíc a samozřejmě by se na tom rodiče měli finančně podílet.
Problém je s lékařskými potvrzeními o tom, že dítě nemá cvičit, ale domnívám se, že když dostane dítě potvrzení, že nemůže běhat, může dělat shyby či kliky. A když odmítne, může dostat i nedostatečnou, tedy propadne z jednoho předmětu. Ale i to má řešení, podle nových návrhů by měli propadající povinnou školní výuku o prázdninách.
Tedy otylí by měli kratší prázdniny a povinně by chodili do školy a rodiče by na to přispívali.
Jak prosté.
Leave a Reply