Dnes studuje i ten, kdo na to nemá, protože dnes bez maturity či titulu je jako uchazeč o práci na pracovním trhu „bezcenný“. A protože někteří absolventi jsou i s diplomem či maturitou je na trhu neuplatnitelní, rozhodla se EU nařídit státům, že je musí zaměstnat. Zajímavé je, že u nás byly zrušeny veřejně prospěšné práce jako ponižující. To by byla možnost, jak absolventy zaměstnat. Nebo v nařízení EU bude, že stát musí zajistit pracovní místo podle diplomu, tedy nesmí se nabídnout „ponižující“ práce? V televizi běží seriál Špinavá práce. Bude se moci absolventům taková práce nabídnout? Nebo je „špinavá“ práce také ponižující?A co schopnost to pracovní místo vykonávat? To bude vedlejší? Jak se uplatní na trhu absolvent z nějaké sociální fakulty? Co s dalšími malíři, herci?
Co se školou, která produkuje absolventy neudatelné na pracovním trhu? Škola získávala po dobu studia studenta peníze, neměla by tedy z nich hradit podporu v nezaměstnanosti svému absolventu? Tedy že byla penalizována za produkci neudatelných absolventů?
Bude ta práce vázaná na trvalý pobyt absolventa nebo mu může být nabídnuta i na druhém konci státu, na druhém konci EU? Třeba na Falklandech, v Polynésii a kdo ví ještě v jakých sakrech se ta naše EU rozkládá, viz Wikipedia.
Kdysi byla (je?) akce, že stát platil podnikatelům polovinu mzdy u absolventům, kteří byly nezaměstnaní. Mám osobní zkušenost s jednou absolventkou, po půl roce odešla na pracovní neschopnost a ta se změnila na opakovanou rodičovskou dovolenou. Hlavně šlo o papíry, roky při probíhající rodičovské dovolené se stále musely řešit nějaké papíry, potvrzení. Tedy jsou zaměstnanci, i když jim stát uhradí polovinu mzdy, kteří se podnikateli nevyplatí a troufám si říci, že u některých se nevyplatí, ani když stát uhradí celou mzdu.
V současné době hradí stát celou mzdu zemědělcům ve formě dotací. Celou mzdu hradil stát zahraničním firmám, které u nás vystavěli továrnu a zaměstnali lidi. To se to pak podniká…
Dnes mají firmy problémy sehnat zaměstnance, musí využívat zahraniční a to dokonce musí přinést papír, na kterém stojí, že Čecha na to pracovní místo nesehnali. Kolik u nás pracuje zahraničních zaměstnanců a kolik máme nezaměstnaných? Proč může zaměstnavatel přinést potvrzení, že Čechy nesehnal, když je nezaměstnanost 8,5 %, tedy půl miliónů lidí údajně hledá práci. To tu práci opravdu odmítlo těch půl miliónů nezaměstnaných a musel se přijmout cizinec? A kde ten cizinec bydlí? No přesně tam, kde by mohl bydlet ten současný nezaměstnaný? Že je takové ubytování často „ponižující“. Kdo kontroluje, jak zahraniční dělníci bydlí, zda nebydlí ponižujícím způsobem?
Práce podle mě je. Jen je nedostupná díky socialistům a díky tomu, že některé práce jsou podle nejvyššího soudu „ponižující“.
Leave a Reply