MF DNES 17.7. Tereza Strnadová: Lék na dětskou práci? Osvěta i etické nákupy.
Co se stane s dětmi „v Africe“, které nebudou pracovat? To se řešilo již mnohokrát. Je naivní představa, že děti, které přestanou pracovat, například v textilních dílnách, si začnou hrát a dokonce chodit do školy.
Tyto děti nejspíše skončí na ulici jako prostituti, prostitutky, o sex je zájem vždy, tak jsou lidé „stvořeni“. Tedy co je horší, otrocká práce v dílnách nebo být dětský prostitut, prostitutka nakaženým virem HIV?
Akce typu FAIRTRADE se také nedají na dětskou práci použít.
Pokud má rodina více dětí, což se dá při nedostupnosti ochrany proti otěhotnění předpokládat, tak kde vzít peníze na jídlo? A místní textilní dílny prosperují pouze a jenom proto, že zaměstnávají děti a mohou platit nízké mzdy. Platba za zboží typu FAIRTRADE obdobně není ekonomicky reálná. Pokud by dílny platili dospělé dělníky, zkrachovaly by, při minimální mzdě obdobné u nás by nevydrželi na trhu ani měsíc.
A pokud by přesto „africké“ rodiny získaly více peněz, tak další výzkumy ukázaly, že pouze přibude dětí a tím částka na jedno dítě zůstane stejná. Jediné řešení je snížení počtu dětí, ale opět ekonomika a tradice Afriky říká, že je to nereálné.
Výsledkem různých „etických“ nákupů je jen a jen zvýšení prostituce a úmrtnosti dětí.
A značkové oblečení řadě lidí nic neříká a nějací návrháři ještě méně, asi jako těm dětem v Africe, řadu lidí zajímá cena. A podpora děti „v Africe“, v dnešní době zvyšování daní a nových a nových povinných plateb?
P.S: Slovo „africké“ je v uvozovkách, problém afrických dětí není jen africký, je spíše celosvětový.
Leave a Reply