Záchrana státu Řecka není možná, Řecko jako stát totiž nefunguje. Sice má vlajku, hranice, prezidenta, parlament, ale jinak nefunguje nic.
V Řecku nefunguje katastr, tedy není jasné, či je která nemovitost, tedy pozemky a budovy, tedy žádné daně se z nemovitostí neplatí, majitel = plátce daně není znám. Navíc tedy není možné dát cokoliv za Řekům poskytované dluhy do zástavy či to prodat, není znám majitel.
U nás katastr sice máme, ale stále není dořešeno komunistické rozorávání mezí a scelování lánů, tedy i u nás není u některých pozemků jasné, co komu vlastně patří (zjednodušená evidence) a daň se platí také někde odhadem a dotace se dávají podle rozlohy a bez ohledu na vlastníka, u dotací není možné katastr z výše uvedených důvodů použít. Tedy ani u nás to nefunguje dobře.
Budovy v Řecku jsou často nedostavěné, tedy se z nich také neplatí daně. V Řecku byla nově uzákoněna daň z bazénu, tam je jasné, čí asi je, ale…
Když někdo neplatí daně, tak se nestanovují pokuty a když ano, tak je vymožena až každá pátá.
Když se zjišťuje, kolik je na úřadu, ministerstvu úředníků, tak je vedení tuto informaci prostě odmítne poskytnout. Tak se místo propouštění snížila minimální mzda, na úroveň a si 2× větší než je v přepočtu podle kurzu v Česku, bohužel to poskytlo i zaměstnance komerčních firem, aby se mzdové náklady snížily. A Řekové vyrazili do ulic a zapalovali Athény.
Řekové peníze vyvážejí z obavy před zavřením bank do ciziny (například tak byla řešena argentinská krize kolem roku 2000), kupují nemovitosti v Londýně a Německu. A ty vyvezené peníze by určitě stačili na vyřešení krize. Tedy například Německo jim má půjčovat a Řekové to budou obratem vyvážet zpět do německých bank.
Řecký parlament si může odhlasovat, co chce, když to úředníci budou ignorovat a sabotovat, tak stejně žádné úspory nebudou.
A že Řekové podváděli, podvádějí a budou podvádět, je spíše jasné. A že záchrana Řecka není ekonomický problém, ale jasně politický, „my Evropané – já prezident Francie – já kancléřka Německa, umíme řešit krizi státu EU, euro je silné a stabilní“.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Argentinsk%C3%A1_krize_v_letech_1999_a%C5%BE_2002 – Argentinská krize
Takové polopravdy!! Katastr se buduje, a tam kde je zaveden, funguje. Propblém byl v tom, že se začal zavádět teprve nedávno. Bohužel, systém,kdy pro prokázání vlastnictví pozemků bylo nutné mít nějaké svědky přešel do mnohých balkánských zemí z Osmanské říše. Běžte se podívat do okolí Řecka a nepiště nesmysly.
Hlavní problém s katastrem je v tom, že jeho výstupem by měly být daně, které by mohly odvrátit předpokládaný krach Řecka. Tedy jak říkáte, Řecko buduje katastr, ale je již spíše pozdě, měl být vybudován již dávno. Zajímavé je u vlastnictví pozemku to „osmánské“ právo, to jsem nevěděl. Ale i na Slovensku měli, mají „podivné“ právo, dědily všichni a tím se parcely dělily při každém dědění na polovinu, až byly tak malé, že se přestaly do katastru zapisovat a vlastnictví se řešilo, řeší kupními smlouvami a katastr byl, je ignorován.