Asi v rámci jednotnosti bylo před roky zvýšeno napětí v naší síti na 230 V. A loni se se objevily příspěvky na internetu:
http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/5539-procpak-hori-ma-panenko/ – původní článek z dubna 2011
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=20247.0 – diskuze k němu z července 2011
a dnes mi to přišlo mailem.
Jako elektrikáře mě to zaujalo. Samozřejmě mně vadí, že mám něco vyrobené na napětí 220 V a pak někdo zvýší napětí.
Pamatuji na sovětské display, které měly teplotní rozsah do 40 stupňů, uživatelé je dali na stůl u okna a teploměr ukázal teplotu okolí 45 stupňů. Tehdy jsem musel konstatovat, že uživatel používá display v rozporu s uváděným teplotním rozsahem, byť o pouhých 5 stupňů, tedy poškození jde na jeho účet. Samozřejmě žárovka při vyšším napětí více svítí, spotřebuje více energie, dříve odejde, na to stačí Ohmův zákon ze základní školy.
R=U/I a P = U*I, tedy vychází, že 100 W žárovka má odpor 484 ohmů (=220*220/100) a tedy se při zvětšení napětí se příkon opravdu zvýší, jak uvádí autor článku, o 9,2975207 W (=2630*230/484) a tedy i o 9,2975207 %.
Pokud máte doma pouze žárovky, určitě se vám po zvýšení napětí zvýšil i účet o zhruba 10%, aby se to lépe počítalo. Pokud platíte elektřinu zhruba 1 00 měsíčně, 12 tisíc ročně, jde o zvýšení 1 100 Kč ročně a při obvyklém napětí 235 V již 1 1700 Kč ročně. My na to máme!!! A když ne, požádáme o dávky. Stát na to má!!!
A to hoření, diskuze v odkazu uvádí, že hoří zastaralá elektronika nebo z podivných zemí, kde je „lidí dost“. Abych to ujasnil, když jsme v Tatarské Kazani koupili vařič, tak zásuvka v jedné poloze měl fázi na kostru (ale ano, síť tam plavala). A odpověď při reklamaci? „Nás mnoho!“. Rozumí doufám i ti, co neumí rusky.
Ano, elektronika hoří, nám hořel značkový LCD display. Kupujte značkovou elektroniku, ale podívejte se, kde se vyrábí, nekupujte Philips vyrobený na Ukrajině, pak vám může, jako mě, opakovaně odejít. A to nemluvím o Siemens, ten vůbec nesmí do domu.
A ono je v hoření obdobný problém i s komíny a zazděnými trámy. Pokud dáte do komína, kde jste měli stará kamna, kamna nová, která potřebují vyšší teplotu, až třeba 1000 stupňů, tak vám samozřejmě zazděný trám začne hořet. Proto musí být na vše revize a ty stojí peníze.
A kdo má peníze na revizi každé domácí elektroniky, kterou si koupí. Kdo má elán při odchodu z domova vypínat veškerou elektroniku jí ze zásuvky (může se tím i zrušit nastavení) , když je to tak lákavé, přijít domů vzít ovladač a zmáčknout tlačítko…
A proč mají v USA napětí pouze 110 V? V Praze na Václaváku bylo ještě v roce 1972, dnes již doufám ne.
Co konkrétně fetujete, člověče?