Mají, ale často jako nezaměstnaní. A pokud si vybavujete český film, Tajemství Ocelového město, hlavní padouch, hraný Josefem Vinklářem odpovídá na otázku, co s horníky z uzavřeného dolu, když bude otevírán po novém roce nový důl: „přece je nebudu do té doby živit“. Ale ano, šlo o film z roku 1978, z doby komunistů a okupace Sovětským svazem.
A ještě poznámka, pokud někdo mluví o učitelských prázdninách, měl by si otevřít zákoník práce, učitelé mají, jako všichni, normální dovolenou, ne prázdniny.
On je také tak trochu rozdíl mezi učitelem a horníkem. Od učitele se požaduje vysoká škola, od horníka ne. Od učitelů požadujeme, aby pedagogicky zvládli ty naše „spratky“, kteří si dělají, co chtějí, neučí se a doufají, že vše se vyřídí přes internet. Třeba že se přes noc naučí matematiku na přijímací zkoušky na vysokou školu (sdělila mě se zděšením jedna učitelka).
Od učitelů se očekává, že přijdou v září do školy, budou mít hotové přípravy, pracovní listy, podle stále se měnících směrnic ministerstva školství. A kdy je mají učitelé dělat, asi o těch „prázdninách“.
Neměl by učitel cizího jazyka trávit ty 2 měsíce v zemi, jejíž jazyk učí, jak to dělají již i studenti středních škol? Jak může pak učitel konkurovat takovému studentovi, co pobyt absolvoval, učitel tak leda může hrát online hry a sledovat zahraniční televizi. Nebo si má z učitelského platu našetřit na měsíční dovolenou v cizí zemi? To jako si třeba má zaměstnanec, pro kterého firma nemá práci, vzít dovolenou a jít se za své peníze rekvalifikovat? To by odboráři „řvali“. Ale proč „neřvou“ školské odbory?
Pokud vím, základní školy jsou zřizované městy, tedy města nedávají školám peníze na platy učitelů v době prázdnin? A kdy si učitelé vybírají dovolenou, když ne v době školních prázdnin? Asi v době zimních prázdnin, jako třeba zedníci?
A vrátí se ředitelovi učitelé po prázdninách? Co když se z prázdninové brigády stane výhodnější pracovní poměr? Při obědě jsem teď potkávala spoustu neznámých žen. Bylo mi řečeno, že je tu nějaké školení učitelů. Nebylo to spíše školení učitelek? Kolik mužů pracuje ve školství? Nejde o diskriminaci? Neměly by být kvóty, jak se o tom mluví třeba u politiků, poměrné zastoupení mužů i žen?
Ve školství jsou problémy.
„Kolik mužů pracuje ve školství? Nejde o diskriminaci?“…..Prosim vás co to je za sranec, nikdo mužům neříká, že nemůžou učit a nikdo je v tomhle nediskriminuje jen se jim do školství nechce!! A „poměrné zastoupení mužů i žen?“…..To by byla spíš diskriminace.
Navíc nevím proč je tady tak obhajujete, jak nemaj peníze atd.Podle mě si nemaj co stěžovat, každé povolání má své problémy a pokud se jim ve školství nelíbí nechápu proč tam šli.
Ještě je třeba dodat, že většina učitelů nedokážou své studenty skoro nic naučit a říkejte si co chcete, ale nejde jen o to , aby si student sedl k učebnicím a naučil se, ale hlavně de o to, aby mu to učitel pořádně a zajímavě vysvětlil. Jenže mnoho učitelů má hodně zmatené výklady, písemky neodpovídající časovému limitu, atd.
V práci začínají v 8 a 13:20 už si to šinou dom…., žádná osmihodinová směna(a to lidé pracují i 12tihod. směny a noční)
A v neposlední řadě platy!!…Jsou vyšší než průměrná mzda!!
Prázdniny a Vaše podotknutí „příprav“….neříkejte mi, že celé 2 měsíce, týden jarňáků a 14dní Vánočních prázdnin nedělají nic jiného. Vždyť dělaj každý rok to samé, učí to samé, jen jinou třídu, v podstatě kromě rozvrhů není prázdninách co dělat, věřte mi…. =)
Milá Barčo, představuješ si to trošku jednoduše. Moje mamka učí na střední škole, takže mám docela přehled. Platy učitelů jsou směšné – bratr bez VŠ, který prodává elektroniku ho má téměř dvakraát vyšší. Ano, řada učitelů nevyučuje zcela vhodným způsoben, to s Tebou souhlasím, na druhou stranu, v našem školství to není vůbec jednoduché. K prázdninám- ano, učitelé mají necelé dva měsíce prázdnin (a opravdu se o nich nijak připravovat nemusí), na druhou stranu, nemohou si vzít dovolenou, kdy chtějí. Mají ji prostě takhle přesně danou. Takže sebrat se přes rok a odjet? Prostě nejde. Mamka chodí domů vždy jako uzlíček nervů, proč? Na žáky na takových školách učitelé nemají žádnou „páku“. Studenti nejen, že jsou drzí, ale často nemají problém kouřit ani trávu na záchodech, přijít zfetovaní apod. Žáci nemohou být vyloučeni, ptž jich je na škole málo, tudíž je tak maximálně mohou zapsat do třídnice, popř. udělit horší známku z chování. Což je popravdě každému z nich úplně jedno. Když se jich učitelé zeptají, proč na školu vůbec chodí, s klidem a úsměvem ti odpoví, že kvůli dávkám. Když ti přijde někdo zfetovaný, nemůžeš dělat taky nic – není jim 18 a k tomu, aby se zavolala policie a byli posláni na testy, musí dát rodiče souhlas, což nikdy žádný rodič neudělá, ptž chce své dítě na škole udržet… Učitel přijde domů a dělá si přípravy… takže ano, někdy má kratší pracovní dobu, ale doma pracuje. Naopak jsou dny, kdy třeba učí ještě dálkové studenty a je v práci od 7 do 19 hod. Kromě příprav na hodinu musí zpracovávat další věci- řadu byrokratických záležitostí a sem tam psát i nějakou publikaci. Nicméně, ano, je to jejich volba, že si takovéto zaměstnání vybrali, já bych do toho nešla, a to ani v případě, že by platy byly dvojnásobné. Myslím, že zásadní problém je ve výchově. Nemám čas se víc rozepisovat, nicméně myslím, že můj názor tento text pokryl.