Reakce na http://rudolfmladek.blog.idnes.cz/c/197318/Kdo-zastavi-nezakonny-postup-katastralnich-uradu.html
Co má dělat katastr, když neví, či pozemek je? Nějak to musí označit, volí „duplicitní vlastnictví“. Také tam mohl tzv. „plombu“, tedy označení, že probíhá nějaké řízení, ale z informace na internetu by nebylo úplně nebylo jasné, proč tam ta plomba je. Tedy to řízení by bylo o tom, že někdo zjistil, že se neví, komu pozemek patří, tedy že nárok uplatňuje více majitelů, tedy „duplicitní, triplicitní, atd. vlastnictví“? Tedy výsledek stejný, jen jinak podaný.
O vlastnictví nemovitosti může rozhodnout pouze soud. Často se stává, že majitelem nemovitosti je zapsán pouze jeden z manželů, ačkoliv byla pořízena ze společných peněz, za trvání manželství a nerozděleném majetku, zjišťuje se to při vypořádání dědictví a při neshodě to dořešují soudy.
U nás město prodalo pozemek a pak se přihlásil jiný majitel, že pozemek byl jeho a ne města a doložil také řádně vlastnictví. Co měl katastr dělat? Zapsal druhého majitele a čekal na soud.
Stává se to i při přeměření pozemků, kdy nejsou známy hranice pozemků, obvykle po komunistickém scelování polí. Měřením se nyní zjistí, že nesouhlasí výměra, je menší. Komu ubrat, tomu vlevo či tomu vpravo? To musí opět vyřešit soud, ne katastr, a do té doby tam patrně bude duplicitní vlastnictví.
Jinak vám ocituji jednu vedoucí katastru: „Kdo je majitelem nemovitosti, ví jen bůh„. A já dodávám, jen hlupák se smíří s informací o nemovitosti na internetu, normální člověk by měl získat aspoň kompletní výpis a nejsprávnější je si projít vše, co na katastru o nemovitosti mají.
Leave a Reply