Když stát má dluhy a hrozí bankrot, musí snížit výdaje. Může tedy snížit platy svým zaměstnancům, důchody a sociální dávky. Když totiž zkrachuje, tak by nebyly ani ty snížené palty, důchody dávky.
A pokud by si půjčoval, musí dát něco do zástavy, něco, co jde odvést, může začít zastavováním uměleckých předmětů, pak může dávat do zástavy nemovitosti. Nikdo nechce výprodej státního majetku, jde pouze o zástavu, která yb se zrušila po zaplacení dluhu.
(Navštíveno 14×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Myslím že toto je všeobecná blamáž. Také jsem tak uvažoval, ale není možné si do nekonečna půjčovat, vydávat dluhopisy, či něco zastavovat, bez plánu toho jak zastavit zvyšování dluhu a jak to jednou splatit.
Nyní vláda nedělá nic jiného než že bojuje s důsledky a neřeší příčiny.
Příčinou problémů není to že by se moc utrácelo, ale spíše to že velkou část státních financí požírá korupce a s ní spojené zbytečné projekty a zejména pak to že se v tomto státě prostě „nevydělává“. Zanikla spousta průmyslových oborů, nefunguje zemědělství, které by mohlo ekonomicky rozhýbat venkov.
To vše z několika důvodů, stát se nebrání dovozu levných výrobků ze zemí kde zboží vyrábějí lidé na žijící na nízké životní úrovni, jedinou možností tedy jak konkurovat je nechat se srazit na stejnou životní úroveň?
Stát umožnil rozprodat podniky které mu vydělávali a to ještě tak šikovně a levně že novým majitelům se buď prostě vyplatilo je rozprodat (skladové zásoby, stroje, vybavení, materiál) za účelem rychlého zisku. Nebo je prodal zahraničním firmám které často podniky zavřely, neb je koupily jen za účelem likvidace konkurence, nebo je provozují, ale daně platí v jiných zemích nebo mají sídla společností v daňových rájích, to samé platí o některých původně místních finančních skupinách. Co se týká zemědělství, stát nechává své zemědělce poškozovat kvótami EU a navíc nebrání dovozu levných výrobků z jihu.
A v tom to celé je! Pokud v tomto státě nebudou lidé mýt práci, nebudou platit daně a pokud firmy budou odvádět zisky ven, nebudou také platit daně zde a pokud nebude fungovat zemědělství, které je motorem venkova, není možné aby se cokoli změnilo k lepšímu.
Již za C. a K. monarchie se stát staral o ochranu vlastních podnikatelů a bránil se dovozu některého zboží. Ano dnes v rámci EU toto není v možnostech jednotlivých států, ale je to v možnostech systému celé EU. Ovšem není to v zájmu lidí kteří EU vedou, přesněji silných finančních skupin které je ovládají a nainvestovali do výroby v Číně, Indii a jinde. Sami velké evropské firmy nám sem vozí levné zboží vyrobené v těchto zemích. Ovšem nedochází jim že si tím sami pod sebou řežou větev.
Neb jak dlouho ještě budeme moci toto zboží nakupovat a jak dlouho bude náš systém fungovat, pokud přišel o zdroje?
Politici by se tedy již měli přestat snažit řešit následky, ale měli by se zaměřit na příčiny.
A nám přestat vnucovat tu jedinou myšlenku, že vše se vyřeší právě jen šetřením a odstraněním povinností které má stát k občanům.
Takový stát nepotřebujeme.