Lidé chtějí umět vytvářet webové stránky a něco pomocí nich prezentovat na internetu. Dříve se webové stránky dělaly přímým programováním, což většina lidí nezvládala, i když si to mysleli. V současné době jsem například přestal používat prohlížeč webových stránek, Microsoft Internet Explorer, webové stránky mě při jeho použití často zatuhávají. Paradoxně ale nejde o chybu Microsoftu, ale o to, že Microsoft předpokládá, že webové stránky jsou vytvářené podle pravidel, tedy správně, což většina programátorů neumí. Tedy je potřeba vždy najít prohlížeč, který bude na určitých stránkách dobře fungovat, tedy když používáte Google Maps, použijete samozřejmě Google Chrome.
Tento web a řada dalších je vytvořena pomocí redakčního systému WordPress.
Redakční systém je něco jako malý textový editor, ale jeho výstupem jsou webové stránky. Redakční systém sice neumí tolik, co textový editor, ale umí určitě více, než běžný uživatel potřebuje. A pro vás má tu výhodu, že se nemusíte zatěžovat programováním, systém vám webové stránky vygeneruje, a můžeme doufat, že podle pravidel. Text si můžete připravit i v jiném textovém editoru, například MS Word, kde se vám se kontroluje čeština.
Redakční systémy generují standardní webové stránky se zvolenou strukturou, s možností příspěvků, které se zobrazují chronologicky, v rubrikách a v archivu. Samozřejmostí je vyhledávací služba.
Redakčních systémů je řada, nejznámější jsou například Drupal, Joomla, řada systémů je vytvořena pro města a obce. Redakční systémy mají jednu nevýhodu, potřebují podporu databázového systému a programovacího jazyka PHP. Pokud používáte placený webhosting, tak 100% hostingů vám tuto podporu nabídne, tedy s instalací není problém. Problém je u českých freehostingů, tam vám zase většina z nich to z různých důvodů neumožní. V současné době se mi jeví nejlepší freehosting Endora.cz, ale i zde se objevily problémy při přechodu na novou verzi WordPress.
WordPress má podporu na WordPress.org a nabízí freehosting na WordPress.com, kde máte již připravené instalace systému WordPress, tedy můžete rovnou začít psát.
WordPress má podporu v různých šablonách a pluginech. Šablon je tolik, že si můžete vybrat vzhled na míru a když se vám přestane líbit, vyměníte šablonu, obdobně je mnoho pluginů, které vám umožní skoro vše, co vidíte jinde.
Tento web je vytvářen na placeném hostingu, nová použitá šablona Atahualpa je vybrána z doporučených autory systému, ne každá hezká šablona je také stabilní, tedy funkční. Šablona má dynamickou šířku, umožňuje i více sloupců, než je využíváno zde, má možnost náhodného zobrazování fotografií. Na webu je plugin pro zobrazení Twitter, plugin pro překlad stránek pomocí Google Translator, ozdobou je počitadlo přístupů. Další plugin chrání před spamovými příspěvky.
Pokud se vám něco na tomto webu nelíbí, pokud máte nějaký nápad na vylepšení, vše uvítám.
Leave a Reply