Poslanci nám schválí zákon o zvýšení minimální mzdy, který firmy bude nutit přidat asi 40 tisíci zaměstnancům 500 Kč. Ale těch 500 Kč není konečné, stát samozřejmě natáhne ruku na odvody, tedy ze zvýšené mzdy budou i vyšší odvody, tedy mzdové náklady firmy vzrostou více. A někdo musí zaplatit i úpravu mzdových programů.
Firma může fungovat pouze tehdy, když bude prosperovat, jinak zkrachuje. Pokud tedy pro ni zvýšení nebude únosné, má 2 možnosti. Buď sníží platy jiným, kteří si je ale zasloužili více, proto je měli, nebo některé lidi propustí. Zvýšení minimálních mezd se patrně netýká veřejného sektoru, tam za takovou mzdu nikdo nepracuje, je to v pořádku?
Řeší se problém, co s lidmi, kteří nebudou moci pracovat do budoucího důchodového věku, řidiči, hutníci, horníci. Prý bude náklady nést opět zaměstnavatel, bude jim platit vyšší pojištění na důchod a tím jim má pomoci překlenout období, do řádného důchodu. Proč to opět neřeší trh? Proč si to nemůže dohodnout zaměstnavatel se zaměstnancem dobrovolně, že za něj bude pojištění platit?
V USA je při jednání o zaměstnání řešeno i zdravotní pojištění pro nového zaměstnance a jeho rodinu. Stát do toho tam nemluví, tedy v současné době ano, prezident Obama prosazuje povinné zdravotné pojištění, ale narazil na právo a tedy soudy.
Tady se opět předpokládá, že zaměstnanec je asi nesvéprávný (a potřebuje odbory, aby ho chránily) a že podnikatel je trochu zločinec (tak jak to vtloukali lidem roky komunisté).
Je potřeba si uvědomit, že ekonomiku země táhnout podnikatelé, ne úředníci či politici (ti ekonomiku v každém případě poškozují), ne zaměstnanci. A že příčina problémů Řecka je, že nikdo nepodniká, každý chce být úředník nebo zaměstnanec pod ochranou odborů
Leave a Reply