Silniční provoz v Česku je atypický. Silnice jsou často upravené cesty z doby raného středověku (6. – 11. století, tedy z doby, kdy mystická kněžna Libuše měla jezdit za Přemyslem oráčem) , kdy cesty tehdy obcházely cizí pole, stromy a lesy, bažiny, (které někdy přes tisíc let neexistují), silnice jsou tak klikaté a úzké, tedy předjetí nákladního auta (na kterém bývá nalepené těsně další auto a tvoří s ním tak delší blok).
„Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem (kruhovým objezdem) a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/hod. Omezení je možné zrušit u přehledných a velkých kruhových objezdů dopravní značkou 50 km pod značkou kruhového objezdu.“
Odpadnou tím problémy na nepřehledných kruhákách s vyvýšeným středem a nebo na „rovných“ kruhákách, které jsou projet rovně.
Pevné kamery využívané pro kontrolu silničního provozu musí být označeny a jejich umístění musí být schváleno ÚOOÚ. Jejich umístění musí být zveřejněno na webových stránkách provozovatele kamery. Pokud nejsou označeny, údaje z nich nemohou být použity v přestupkovém a trestním řízení.
Je to obdobné jako se záznamem kamer a telefonních hovorů.
Tedy omezení by se netýkalo přenosných kamer využívaných policii.
Pokud města chtějí zabránit řidičům jet rychleji pokutami, tak neoznačené kamery cizím řidičům jet rychleji nezabrání, neví o nich. města by měla nejprve značky omezení rychlosti namalovat na silnici, pak je dát nad vozovku (značky označení obcí a omezení bývají často skryté za stromy, náklaďáky).
„Pokud vozidlo vytvoří kolonu, je povinno v nejbližším místě umožnit koloně předjetí.“
Nezáleží na tom, jakou rychlostí vozidlo jede, vozidla za ním mohou mít výjimku z rychlosti, typicky neoznačené policejní vozidlo.
Vhodné místo je typicky autobusová zastávka mimo vozovku.
Úprava řeší nemožnost předjíždění na úzkých klikatých silnicích, V USA, kde do 3 minut najíždíte na víceproudou silnici tuto úpravu nepotřebují.
Na silnicích by se měly objevit značky upozorňují na blízkost dočasného rozšíření silnice na více pruhů.
Tím by se snížilo riskantní předjíždění v místech, kde předjíždění umožní další jízdní pruh.
Městská policie udělá 1× za rok akci, kdy řidiče upozorní na porušování zákona.
Typicky na špatné parkování, překračování rychlosti ve městě omezené značkou 30 km a nižší, přejíždění plné čáry, ignorování pravidla o přednosti zprava.
Pokud je silniční značka nějak zakrytá, provozovatel zaplatí pokutu ve výši průměrného platu v Česku a má 24 hodin na odstranění zakrytí. Pokud se zakrytí do 24 hodin neodstraní, pokuta se zvyšuje za každý další den na dvojnásobek. Pokud se zakrytí do 2 let opakuje, pokuta začíná na trojnásobku původní pokuty.
Každý úsek má správou sinic staven správce, který je povinen ho projet a závady identifikovat a nejlépe okamžitě odstranit. Může zavolat i hasiče., mají žebříky a pily.