Pokud by někdo Na základních školách se děti učí to, co by měl vědět každý občan. Ale znají děti realitu?
Daně
Asi polovinu toho, co si občan vydělá, musí pod hrozbou pokut, odebrání majetku, trestu vězení odevzdat státu. Je to stejné, jako byste museli dávat státu polovinu kapesného od rodičů.
Obdobně je to bohužel ve většině států. A kdo podniká, tak musí ještě ty své daně spočítat na formuláři a ten předat státu.
Daně se platí úplně ze všeho, asi největší je daň z benzínu a nafty, kdyby se daně neplatily, benzín by stál pouze 1/4, možní 1/5 z toho, co stojí dnes.
Stát potřebuje peníze na různé účely, na stavbu a provoz škol, na nemocnice, dálnice.
A výši daní rozhodují politici, které si lidé volí jako své zástupce.
Řešení: Až budete mít od 18 let volební právo, můžete se zkusit stát politiky nebo volit takové politiky, co daně sníží.
Sociální dávky
Pokud někdo dostává od státu peníze, protože je chudý, nemocný, invalidní, tak někdo ty peníze musí státu zase dát. Většinou je o peníze, které museli občané dát státu jako daně a říká se tomu násilná solidarita, někdo státu peníze musí dávat (viz daně), jiný je od státu může dostat. Vychází se z mylného předpokladu, že lidé nejsou solidární a že by tedy někteří lidé žili v bídě. Dříve u nás byly na vesnicích chudobince, kde chudí lidé žili za podpory svých spoluobčanů.
Řešení: O sociálních dávkách chudých by měli rozhodovat místní občané, kteří se znají a kteří vědí, kdo si dávky zaslouží, kdo chce pracovat a kdo ne. A nějaká práce se vždy najde.
Bída
Dříve opravdu lidé, kteří neuměli nic z toho, za co by jim někdo chtěl platit, mohli žít v bídě, mohli bydlet v nějakém přístřešku, mohli mít hlad. Dnes si občané vynucují, že i člověk, který nechce pracovat či o jeho práci nikdo nestojí, „musí žít důstojně“. A důstojně podle nich znamená bydlet v bytu, mít peníze na jídlo, oblečení, nábytek, na televizi. A dnes k tomu lidé tvrdí, že do důstojného žití patří mít mobil, počítač a internet. A tedy je potřeba zvyšovat daně, aby se mohly těmto lidem ty peníze dávat.
Řešení: Chudí lidé by měli dostávat místo peněz zdarma obědy ve veřejných jídelnách, děti zdarma ve školách. Pokud někdo nechce řešit svůj problém chudoby, nabízením své práce, vzděláváním, tak by měl mít zajištěno bydlení a jídlo ve veřejných jídelnách. A bydlení by mělo být i sestupné, tedy byt, garsonka, místnost s kamny + společné záchody a kuchyně. A na topení by dostali dřevo, které by si dál sami zpracovávali na topení.
Finanční gramotnost
Dluhy
Pokud si někdo půjčí peníze, musí je také vrátit. A je potřeba počítat s nemocí, nezaměstnaností. Peníze by se měly půjčovat pouze na věci, které neztrácí cenu a je možné je prodat na úhradu dluhu. Typicky dům, pozemky. Dům pak musí být pojištěn Pokud jde o o peníze na spotřební věci, tedy na něco, co časem ztrácí hodnotu (auto stárne až přestane jezdit), či co jí ztratí ihned (dovolená), tak na to by se nemělo vůbec půjčovat, ale pouze našetřit. A pokud někdo na auto neumí našetřit, tak také nebude schopen peníze půjčené na auto, vrátit.