VZP přiznala, že má problémy s financemi=penězi. Musí je mít, stát platí za státní pojištěnce, důchodce a příjemce dávek, směšnou částku, odhaduje se, že důchodci spotřebují 80 % celkových nákladů na zdravotní péči a VZP má právě většinu těchto státních pojištěnců.VZP je v patové situaci, je to státní organizace zřízená zákonem, zkrachovat tedy nemůže, ale má drahé a málo platící státní pojištěnce.
Ale je tu druhá strana. Zdravotnická zařízení jsou běžné komerční subjekty, pro které platí běžné zákony. Jedním z toho je, že pokud komerční subjekt neplatí, může se dostat do insolvenčního řízení, tedy exekuce.
Pamatujete, jak exekutor zabavoval služební auto ředitelce VZP?
VZP chce přenést problém na zdravotnická zařízení, bude platit, až bude mít peníze, tedy později. Tedy VZP riskuje další exekuci. U nás je ale stav, kdy lékařské zařízení riskuje zrušení smlouvy s VZP, jde ale pouze o další logický postup VZP, nemám pro zdravotnické zařízení peníze, musím vypovědět smlouvu.
Ale přesto může nějaké zdravotnické zařízení prodat své pohledávky vůči VZP firmě, která bude postupovat standardně, podá návrh na exekuci.
Tedy problém financí bude přenesen na zdravotnická zařízení, která se místo na zlepšování péče budou muset soustředit na finance, aby se nedostala se do insolvence a exekuce. Co pozdržet mzdy zaměstnancům VZP? Logiku to má, VZP nemá peníze. A co pozdržení mezd u zdravotnických zařízení?
Ale nastoupí socialisté a budou tvrdit, že to VZP a zdravotnická zařízení nesmí. Ale kde vzít peníze, když prostě nejsou?
Leave a Reply