Sportovci se považovali za podnikatele a podle toho danili. Finančák ale řekl, že jsou zaměstnanci a napálil jim doplatit milióny na daních. Používají sportovci na své daňové přiznání daňové poradce? Skoro bych řekl, že ano, daně jsou tak složité, že se v nich běžný člověk nevyzná. Jak je pak možné, že jim daňový poradce poradil údajně špatně? Že by se v daních nevyznal ani daňový poradce? Ale jeden daňový poradce mi řekl, že i vyhrávají soudy, ke kterým se proti doplatku daní odvolali. Proto uvádím „údajně“ špatně.
Daňoví poradci jsou obvykle pojištěni proti škodě, pokud by jí způsobili svým klientům, kteří by dostali nějakou pokutu. Je škoda to, že špatně poradil? Měl by být, ale neznamená to, že by škoda byla ve výši doplatku.
Problém je v tom,
- zda je sportovec sportuje pouze pro 1 klub a je na něm nějakou smlouvou závislý či
- zda sportuje pro nějaký klub a není na něm závislý, může kdykoliv odejít, či
- zda sportuje dokonce více klubů.
Chápu výklad finančáku tak, že pokud sportuje podle 1), tak je má příjmy ze závislé činnosti, pokud podle 2) + 3), tak je to podnikatel, co nabízí své služby.
Problém doplatku daně je také v tom, že na něj sportovec nebude mít peníze, prostě vše utratil, a bude si muset půjčit, pak by to byla škoda, kterou by mohl uplatňovat na daňovém poradci. A ne všichni sportovci mají miliónové zisky, může jít o sportovce, co si platí trenéra, jezdí trénovat do ciziny, protože u nás na to nemá možnosti (lyžaři, bruslaři, tenisti).
Ministerstvo školství prý připravuje zákon, který by jasně řekl, jak to s jejich „daňovým“ postavením je. A jak je možné, že poslanci vydali zákon, který způsobuje nejasnosti a škody daňovým poplatníkům?
Leave a Reply