Banky na Kypru krachují a jediná možnost pro ně, jak získat půjčky, je někde vzít zbytek peněz, které půjčka nepokryje. Problém je, že v kyperských bankách je mnoho zahraničích peněz, na těch pár obyvatel (je jich něco více než Brno a asi jako polovina Prahy). Kolik takový pidistát potřebuje bank? A jak dokáže těch pár lidí přivést banky ke krachu? Ale to se na Islandu také obyvatelům podařilo a ten má obyvatel jako polovina Kypru (asi jako Brno).
Zemím EU a hlavnímu věřiteli Německu, vadí, že v bankách na Kypru mají ulité peníze Rusové, často má jít o špinavé peníze, tedy EU a Německu se nechce zachraňovat ruské špinavé peníze. A tak Kypr asi přikročí ke znárodnění peněz v bankách.
Totéž udělala Itálie (jaké překvapení, že zrovna Itálie) v roce 1992, ale tehdy šlo o „pakatel“, o 0,6 %, nyní má jít o 10 %. A již se objevují úvahy, že místní obyvatelé nakonec budou mít znárodněno méně, než cizinci, tedy i Češi.
Když se nad tím ale zamyslíme, jaký je rozdíl mezi tím, že stát lidem zvýší daně, třeba DPH, nebo jim „zdaní“ peníze v bance. Stát peníze potřebuje, tak je lidem z kapsy nějak vytáhne a je úplně jedno jak, výsledek je stejný, stát peníze má a lidé ne. Tedy obyvatelé Kypru by měli být rádi, že jim stát krizi vyřeší zdaněním cizinců, tedy i nás a zmlknout.
A co sousední malinká Severokyperská republika s počtem obyvatel asi jako v Plzni či časti Ostravy? Tam snad banky ani nejsou.
A co zkratka PIGS, co jí prodloužit na PIGS-C
(Navštíveno 24×, 1 návštěv(a,y) dnes)
Leave a Reply