Aktualizovaná verze blogu z blog.idnes.cz:
Fomepizol je lék na otravu metanolem. A je děsně drahý a tak se u nás nepoužívá. Kdo zaplatí jeho použití? Norský lékař přijel do Česka nabídnout pomoc a přivezl nám 150 dávek léku na otravu, podle mého odhadu tak za 6 miliónů.
Ty strašné peníze stojí vývoj léku a pak náklady na různé testy, než někdo dovolí lék používat. Někdy ekonomika již dopředu řekne, že na některou nemoc se lék prostě nevyplatí vyvíjet a vyrábět. Není to nic nelidského, pokud si to někdo myslí, může si vzít úvěr, takový lék zkusit vyvinout a pokud bude úspěšný, sehnat další nemalé peníze na jeho otestování, aby úřady dovolily jeho použití. Může si také koupit akcie nějaké farmaceutické firmy.Wikipedia uvádí pro rok 2010 cenu jedné dávky 19 tisíc, redaktorka Kateřina Frouzová v MF DNES ve článku Norský lékař jede na pomoc. Veze drahý protijed píše o ceně 200 tisíc a neuvádí, za co, zda za dávku (těch přivezl 150) či balení (těch je 30). Spíše myslím, že tím chtěla redaktorka říci, že jedno balení s 5 dávkami stojí 200 tisíc, 5 × 19 000 = 95 000, což se spíše blíží ceně za jedno balení a cena z Wikipedia již neplatí a z toho mě vyšlo těch 6 miliónů (200 000 × 30).
Také bloger Košťál má název blogu: Život za jedno korejské auto, ale určitě vychází také z článku redaktorky Frouzové. Abych to upřesnil, 200 tisíc je nejspíše cena za 1 balení, tedy 1 dávka je za 40 000, tedy za cenu otřískané škodovky, en korejského auta.
A Proč český stát již nenakoupil lék v cizině, jako se třeba kupuje sérum proti hadímu uštknutí, proč léčí „postaru“ a méně šetrně, obyčejným alkoholem?
Protože náš stát je v dluzích a nemá tolik peněz na zdravotnictví. A kdo třeba uhradí současné preventivní prohlídky „alkoholikům“? Jde o indukovanou péči (tedy jí nějaký lékař doporučil) nebo péči na přání pacienta? Příznaky otravy jsou skoro stejné jako opilost, takže lidé nadále pijí a pak v „opileckých“ obavách směřují do nemocnic. Kdo zadarmo vyšetří všechny ta „alkoholiky“ a rozhodne, zda jsou otrávení či jen opilí? Mají zdravotní pojišťovny peníze na další výdaje? Asi ne, jinak by se lék již koupil a nečekalo, zda ho někdo přiveze.
Poděkujme Norsku a jeho lékaři a slibme, že pokud bude potřeba, že jim to někdy oplatíme. A že nebudeme tolik pít.
Leave a Reply