Podvodníci zjistili, že důchodci mají peníze a protože každý 3. u nás je důchodce, není problém je najít. Klasické je požádání o vodu a přitom prošmejdí místnosti.
Nyní nabídnou službu a pak požadují neúměrné množství peněz nebo oškubají na zálohách.
Když čtete ty smutné příběhy, skoro 90 % jsou ženy. Tedy milé naše seniorky:
Když vám někdo nabídne službu, musíte mít někoho, osobně či na telefonu, s kým se poradíte.
Obecná zásada je ta, že do té doby, než se poradíte, nesmí nikdo přes práh či plotu dovnitř a žádné peníze přes práh ven, pokud poruší vaší domovní svobodu, volejte prostě nahlas o pomoc. Kašlete na slevy služeb pro důchodce, solidní sleva bude i zítra, až se poradíte, pokud ne, jde spíše o podvod.
Uvědomte si, že je krize, že je boj o zakázky, tedy sehnat řemeslníka není zase tak velký problém, zapomeňte na stav za komunistů. Nechte si napsat na papírek popis služby, cenu a dodavatele, tedy například i 2 řádky: „Výměna okapů, cena 15 000 Kč, jméno dodavatele„. S tím papírkem se s někým poraďte, zatelefonujete příbuznému, známému, sociální pracovnici, sousedovi či za nějakým sousedem zajděte, ten může mít také někoho na telefonu či může mít zájem o službu, pokud je opravdu výhodná.
Pokud někdo bude tvrdit, že nabídka platí pouze 10 minut, je to jasně podvodník.
A nezapomeňte na záruku, tedy je nutné dostat účtenku s popisem prací a označením dodavatele, je vhodné na požadavek účtenky upozornit dopředu, účtenka může být i doklad pro další majitele bytu. A zapsat si číslo auta, solidní řemeslník nemá problém s vyfocením při práci. Tím se odradí řada podvodníků.
Pokud dodavatele neznáte, nemůžete mu dávat zálohu. Solidní dodavatel by měl mít zdroje nebo si může vzít úvěr. Chtít zálohu na něco je obvyklé, ale je tu jedno riziko. Nejvíce se vydělá na první polovině stavby, druhá část je obvykle složitější. Tedy podvodníci vám udělají polovinu, třeba jen strhnou okapy, vybourají koupelnu, shrábnou zálohu za tu polovinu a již je nevidíte a jste bez okapů či koupelny. A až seženete na tu druhou polovinu jinou firmu, ta rozhodně nebude chtít za tu druhou polovinu stavby polovinu ceny, ale více. Tedy za tu první polovinu můžete dát nejvíce třetinu ceny.
Možná by stálo za úvahu zvážit novou službu pro seniory, kteří nemají rodinu. Dobrovolníci (studenti, „zelené vdovy“, schopní senioři, by dali k dispozici své mobily a důchodce by mohl zavolat na úřad či přímo dobrovolníkům a ti by nezávazně, opakuji, nezávazně poradili. A tito dobrovolníci by mohly mít i svůj web, kde by si radili navzájem. Jediný problém, důchodce by musel mít nějaký telefon.
ttp://www.novinky.cz/finance/276338-podvodni-stavbari-pouzivaji-novou-fintu-na-okradani-senioru.html
Leave a Reply